Motoryzacja Wiadomości Branżowe

Badania i rozwój opon Goodyear na rzecz ogumienia stosowanego w Wyścigach Pojazdów Ciężarowych

Opony Goodyear Truck Racing standardowym wyposażeniem ciężarówek podczas zawodów w Jarama Warszawa, 11 czerwca 2012 r. – Po trzeciej rundzie Mistrzostw FIA w Wyścigach Pojazdów Ciężarowych, którą rozegrano w

Opony Goodyear Truck Racing standardowym wyposażeniem ciężarówek podczas zawodów w Jarama

Warszawa, 11 czerwca 2012 r. – Po trzeciej rundzie Mistrzostw FIA w Wyścigach Pojazdów Ciężarowych, którą rozegrano w miniony weekend (9-10 czerwca br.) w Jarama w Hiszpanii, prowadzi Jochen Hahn z zespołu Castrol Team Hahn Racing jadący ciężarówką MAN. Pierwszy, sobotni wyścig wygrał Hahn, a zwycięzcą drugiego okazał się Antonio Albacete z zespołu Equipo Cepsa jadący również pojazdem firmy MAN. W niedzielę najlepszy w pierwszym wyścigu okazał się również Jochen Hahn, a zwycięstwo w drugim przypadło kierowcy MadCroc Truck Racing Team; za kółkiem ciężarówki MAN-a siedział Mika Mäkinen. Kolejna impreza odbędzie się 23 i 24 czerwca br. na torze Nogaro we Francji.

Wszyscy zawodnicy startujący w Mistrzostwach FIA w Wyścigach Pojazdów Ciężarowych używają opon Goodyear Truck Racing. Opony te to efekt wszechstronnych testów w laboratoriach Goodyeara i na torach wyścigowych. Po podjęciu decyzji o wsparciu przez Goodyeara cyklu Mistrzostw FIA przeprowadzono szeroko zakrojone badania umożliwiające certyfikację prototypów opon. Obejmowały one test stopki opony, test wytrzymałościowy UNECE-R54, jak i testy przy wysokich prędkościach oraz wewnętrzne, rygorystyczne próby jakościowe. Zostały one przeprowadzone w Centrum Innowacji Goodyeara w Luksemburgu. Badania charakterystyki zużycia, trwałości oraz właściwości jezdnych opony przeprowadzono na torze wyścigowym oraz torze testowym Goodyeara. W oponach Goodyear Truck Racing wykorzystano technologię Finite Element Method (FEM), uwzględniając obciążenie, ciśnienie i kąt pochylenia koła charakterystyczne dla samochodów ciężarowych. Zespoły wyścigowe używające opon Goodyeara otrzymują te informacje, aby móc lepiej przygotować pojazdy ciężarowe do wyścigów.

Opony Goodyear Truck Racing spełniają nie tylko wysokie wymagania technologiczne związane z zastosowaniem w wyścigach, ale także wszystkie aktualne standardy jakościowe produktów Goodyear i wymogi europejskiej regulacji UNECE 54.
Goodyear Dunlop Iberia, jedna z największych firm oponiarskich w Hiszpanii i Portugalii, należąca do Goodyear Tire & Rubber Company, wzięła aktywny udział w wyścigu w Jarama. Firma zajmuje się sprzedażą i obsługą posprzedażową na terenie Hiszpanii i Portugalii i ma swoje oddziały w obydwu z nich. Goodyear posiada rozbudowaną sieć dystrybucji obejmującą całą Hiszpanię i Portugalię, w tym 365 sprzedawców sieci TruckForce.

A to już wiesz?  Poczta Polska uruchomiła mobilną wersję Envelo

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie, z centralą w Akron, w stanie Ohio, USA. Firma wytwarza opony, wyroby gumowe oraz środki chemiczne w ponad 53 zakładach w 22 krajach. Swoją działalność prowadzi w większości krajów świata. Dwa ośrodki innowacji – w Akron w stanie Ohio i Colmar-Berg w Luksemburgu rozwijają najnowocześniejsze produkty i usługi, które wyznaczają branżowe standardy w dziedzinie technologii i parametrów. Goodyear zatrudnia około 72 000 pracowników. W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy