Smart

MCC Smart

MCC Smart (Micro Compact Car Swatch Mercedes art) ? marka małych samochodów miejskich produkowanych przez firmę Smart GmbH powstałą w 1994 roku i należącą do koncernu Daimler AG. Siedzibą firmy Smart jest niemieckie miasto Böblingen, główny zakład produkcyjny znajduje się natomiast w Hambach. Od 2002 roku firma Smart GmbH współpracuje z firmą Brabus, która jest odpowiedzialna za dostawy akcesoriów dla wszystkich modeli Smarta, oraz projektowanie i produkucję egzemplarzy specjalnych. Siedzibą spółki Smart-Brabus GmbH jest miasto Bottrop. Smart GmbH współpracuje także z japońskim koncernem Mitsubishi.

Pomysłodawcą stworzenia Smarta był szwajcarski przedsiębiorca Nicolas Hayek, właściciel i założyciel firmy produkującej zegarki Swatch. Do realizacji swojej idei udało mu się przekonać na początku lat 90. XX wieku firmę Daimler-Benz, z którą zawiązał spółkę Mercedes-Swatch. Przyjęto, że samochód będzie wzorowany na pomyśle i studyjnych rozwiązaniach autorstwa Johanna Tomforde z 1972 roku. Początkowo współpraca układała się pomyślnie jednak z czasem drogi kontahentów rozeszły się. Hayek uważał, że nowy samochód powinien być: pojazdem maleńkim, dla dwóch osób, z bagażnikiem na skrzynkę piwa, tanim jak auto z drugiej ręki, a jednocześnie bezpiecznym i wygodnym jak samochód normalnych rozmiarów. Koncern Daimler-Benz natomiast był nastawiony na zyski oraz opierał się na badaniach rynku.

Po przejęciu firmy w całości przez koncern Daimler-Benz rozpoczeły się przygotowania do produkcji seryjnej pierwszej wersji Smarta, który otrzymał nazwę City Coupé (od 2002 Fortwo). Model ten miał swoją premierę w 1997 roku. Rok później po wybudowaniu dwóch fabryk, jednej we Francji, drugiej w Niemczech ruszyła produkcja pierwszej generacji samochodu.

Modele seryjne

Smart City Coupé (Fortwo) ? był pierwszym modelem, który wszedł do sprzedaży jesienią 1998 roku, po debiucie rok wcześniej na salonie samochodowym we Frankfurcie nad Menem. Od 2003 roku do sprzedaży weszła wersja po faceliftingu (Smart Fortwo). Od 2006 roku – 2. generacja (Smart Fortwo II).
Smart K – wersja modelu Smart Fortwo produkowana na rynek japoński (kei car).
Smart Fortwo Cabrio – kabriolet oparty na modelu Smart City Coupé, wszedł do sprzedaży w 2001 roku pod nazwą Smart Cabrio. Od 2003 roku do sprzedaży weszła wersja po faceliftingu (Smart Fortwo Cabrio). Od 2006 roku – 2. generacja (Smart Fortwo Cabrio II).
Smart Crossblade – kabriolet oparty na modelu Smart Fortwo wprowadzony do sprzedaży w 2002 roku, wersja limitowana.
Smart Forfour ? czteroosobowy model marki Smart oparty o płytę podłogową z samochodu Mitsubishi Colt. Pojawił się w sprzedaży w 2004 roku po światowej premierze na targach we Frankfurcie nad Menem we wrześniu 2003 roku. Bazował on na koncepcyjnym modelu Smart Tridion 4, który zaprezentowany został w 2002 roku.
Smart Roadster – roadster wprowadzony do sprzedaży w 2003 roku, produkcja tego modelu została zawieszona w 2005 roku.
Smart Roadster Coupé – roadster wprowadzony do sprzedaży w 2003 roku, odmiana Smarta Roadstera ze stałym zadaszeniem, produkcja tego modelu została zawieszona w 2005 roku.

Wersje rozwojowe i prototypy

Smart XXL ? firma Clevert Parts[1] wprowadziła bagażniki, które znacznie przedłużają przestrzeń ładunkową modelu Fortwo; w całości wykonany jest ze włókna szklanego który zwiększa dwukrotnie pojemność Smarta z 270 do 540 litrów.
Smart Monster ? jednostka silnikowa oraz skrzynia biegów zostały zaczerpnięte z modelu Mercedes-Benz Unimog. Pojazd napędza sześciocylindrowy diesel o pojemności 5,6 litra o mocy rzędu 84 KM. Samochód osadzono na dwudziestosześciocalowych felgach o średnicy 14 cali. Dzięki wysokiemu zawieszeniu jego całkowita wysokość wynosi 3,7 metra.
Smart Fortwo EV ? pod maską pojazdu zainstalowano silnik elektryczny o mocy 30 kW, który pozwala rozpędzić samochód do prędkości 112 km/h. Przy załadowanych akumulatorach Smart Fortwo EV jest w stanie przejechać dystans 115 kilometrów.
Smart Formore – projekt studyjny modelu Smart Fourfor w wersji SUV zaprezentowany w 2006 roku.
Smart Crosstown – prototyp studyjny zaprezentowany na salonie samochodowym we Frankfurcie nad Menem w 2005 roku.

źródło: wlikipedia

hastagi na stronie:

#slyp in #Micro Compact Car AG N Hayek zdjęcia